OsteoAngel
Центр Здоров'я
та відновлювальної терапії
physical

ЗАПИСАТИСЬ на вІзит

Асиметрія первинна

При порушенні геометрії тла розташування органів змінюється, отже, виникає дисбаланс. Цілісне бачення людини дозволяє виявити ці відхилення, оцінити їх важливість для здоров'я.

Деформації форми тіла – це розділ медицини, який не розглядається рядом лікарських спеціальностей: неврологією, ортопедією, терапією, хірургією, ревматологією, пульмонологією, артрологією, мануальною терапією, спортивною та профілактичною медициною. Лікарі цих напрямків акцентують увагу на особливостях постави, пропорцій тіла, рухових стереотипів, амплітуд рухів. Вважається, що відновити анатомічну форму можна лише оперативно.

Тому так розвинена реконструктивна хірургія. З її допомогою вирішують локальні анатомо-топографічні проблеми. Опущену нирку підшивають. Укорочені м'язи подовжують, зміщені суглобові поверхні перекроюють. Опущені органи малого тазу підтягують догори та підшивають. Перекіс тазу в кульшовому суглобі коректують заміною на штучний суглоб. Сколіоз корегується металевими конструкціями. «Вузькі спеціалісти» оцінюють статику та кінетику зі свого кута зору: генетики – з точки зору спадковості, неврологи та ортопеди – з точки зору неврологічної та ортопедичної симптоматики. Вони усувають прояви, не вирішуючи проблему.

Приклад. Проктолог лікує пряму кишку, гінеколог – міому, уролог – цистит, невролог – болі в спині. Хірург оперує поперековий відділ хребта та ставить пастки для тромбів. Причина може бути в перекосі тазу та передньому нахилі тазу на кульшовий суглоб, результатом може бути м'язово-суглобовий дисбаланс, який очевидно виявляється при біомеханічних тестах. Але не виявляється рентгенологічно, оскільки потрібно дивитися на картину цілком.

Більш прикладні дисципліни вивчення деформації тіла: ревматологія, пульмонологія, артрологія, мануальна терапія, спортивна та профілактична медицина. Лікарі цих напрямків акцентують увагу на особливостях постави, пропорцій тіла, рухових стереотипів, амплітуд рухів. Вони оцінюють статику та кінетику зі своєї точки зору: генетики – з точки зору спадковості, неврологи та ортопеди – з точки зору неврологічної та ортопедичної симптоматики. Хтось намагається зрозуміти біомеханічні закономірності. Думки вчених, які стоять на теоретичному ймовірнісно-схоластичному базисі, розходяться. «Зрозуміле» пов'язується авторами в певні теорії, «незрозуміле» відкидається в артефакти, списується на складність і незбагненність об'єкта та «дивовижні сили природи». Сколіози різного ступеня, кифози, кифосколіози, порушення постави, «вигадливі» паттерни відносять або до особистих нешкідливих особливостей, або до клініки патологічних синдромів. Їх спостерігають або лікують шляхом компенсації та мінімізації навантажень. За доцільності в лікувальний процес втручається хірург. Тезис, що «кривого, горбатого могила виправить», що це рок, ніхто не намагається похитнути. Слово «лікувати» – дієслово недоконаного виду, сприймається як процес без меж, прогнозів і результату.

Порушення постави, порушення форми тіла, пропорцій його елементів, його двосторонньої симетрії в структурі сучасної європейської медицини відносять або до явної патології, або до розкиду певної норми – абстрактної, договірної, оскільки асиметрія починається з 1,5–2 см.

Форми тіла та пропорції – це наріжний камінь фізичного здоров'я.

Симетричні частини тіла повинні знаходитися в рівних умовах. Навпаки, асиметрія поділить тіло на неадекватні одна одній частини:

  • слабку та сильну,
  • більш розвинену та менш розвинену,
  • з кращими показниками кровотоку та гіршими,
  • з кращою нейродинамікою та гіршою.

За умови, що первинна не асиметрія, а травма чи хвороба, це все одно поділить тіло на дві частини: здорову та хвору. Саме асиметрія такого походження не дасть, не дозволить повного одужання без реабілітаційних заходів, отже, стане логічним початком хронічного захворювання. Якщо не бачити асиметрію як першопричину, залишається за першопричину приймати наслідок:

  • порушення дренажу,
  • застійні процеси,
  • спайковий процес,
  • порушення кровопостачання, лімфовідтоку.

Якщо не бачити і цього, то за першопричину можна прийняти:

  • дегенеративно-дистрофічні процеси,
  • руйнування чи переродження клітин.

Якщо не бачити і цього, то за першопричину можна прийняти порушення в біохімічних та обмінних процесах. Якщо і це ігнорувати, залишається бачити лише симптоми хвороби:

  • набряк,
  • біль,
  • почервоніння,
  • порушення функції.

Приклад. У жінки є асиметрія тіла, права та ліва сторона відрізняються на 1,5–2 сантиметри. Невелика, з точки зору зовнішності, різниця. Якщо подивитися на внутрішні зміни в організмі, за відсутності компенсації ми побачимо опущення правої нирки відповідно на 1,5–2 сантиметри. В результаті симетричність правого сечоводу порушена, і без належного натягу він «провисне» над сечовим міхуром. Як наслідок, відтік сечі порушується, у нирках формується застій, який з часом призводить до запалення, кристалізації та утворення каменів. Лікування антибіотиками усуне симптоми, але першопричину у вигляді асиметрії не вилікує. Не усунувши першопричину, асиметрія знову призведе до утворення запального процесу. І так по колу.

Якщо лікувати наслідок, хронічний перебіг хвороби непереборний. Діагноз залишиться на віки, як паспортні дані.

«Глушити» запалення, збивати тиск, температуру, знеболювати, наполегливо розширювати звужені, стиснуті судини, боротися з мікробами можна вічно. Хронічні хворі чи хвороби – це заслуга науково-технічного прогресу, який зруйнував або переміг закон природи «виживає здоровий, сильний, симетричний». Але якби цього не було, працював би природний відбір.

Асиметрія найчастіше первинна, навіть якщо зовні не кидається в очі або виглядає нешкідливо, і пояснюється за природою свого походження:

  • від батьків,
  • від неправильної пози,
  • від спорту, роботи, звичок,
  • від перенесеної травми,
  • від швидкого росту,
  • від надмірної або низької ваги,
  • від поганого клімату, екології, харчування.

Вторинні клінічні симптоми та синдроми, якщо орієнтуватися на них і лікувати за одноходовою логікою симптоматичного лікування. Вторинно порушення кровообігу, підвищений або знижений тиск, порушення відтоку секрету.

Вторинні, а частіше третинні тканинні патологічні перебудови в бік розростання, переродження чи руйнування клітин.

Асиметрія – це не просто стан, це динамічний процес, який ділить тіло на слабку частину та псевдосильну. Закон асиметрії працює на рівні біомеханічних стереотипів. Асиметрія, м'язовий дисбаланс – це означає, що м'язи-антагоністи, які обслуговують один суглоб, не рівні за силою, довжиною та структурою.

Розгиначі патологічно сильніші за згиначі або навпаки. М'язи, які повертають ноги всередину, потужніші за ті, які повертають їх назовні. Ліва нога сильніша за праву та впевненіша в бігу, ходьбі, на поворотах. Нюансів багато, варіацій не злічити. Слабка м'язова група гірше іннервується та кровопостачається, блідо або не представлена в свідомості. Представленість у свідомості є необхідною умовою для довільного руху. М'язова невимогливість призводить до гіподинамії, відповідно, до зниження кровообігу та гіпотрофії. Слабка м'язова група має весь пакет мінусів. У сильного антагоніста все навпаки, краще, ніж у слабкої групи. Баланс порушений. М'язи-антагоністи замість того, щоб бути рівнозначно еластичними, сильними, структурно та морфологічно повноцінними, однаково іннервованими та трофічно забезпеченими, не рівні в своїх потребах та можливостях.

Сильний м'яз швидше реагує, слабкий не протидіє. Напруга є, розслаблення немає. Сильним – більше і краще, слабким – те, що залишилося, аби були частиною неподільного цілого.

Зовнішні та внутрішні фактори на м'язові структури діють однаково, м'язи та тканини на вплив реагують по-різному. Подивимося на фізичні фактори: спека, холод, фізичні навантаження, віруси, інфекція, травми, гіпс, корсет, постільний режим. Інтоксикація першою вразить слабку м'язову групу, сильну – у меншій мірі. Після грипу, застуди, постільного режиму сильна група відновиться першою, слабка – з відставанням, їй хвороба далася важче. Два батоги, які збивають співвідношення дисбалансу. Асиметрію добре ілюструвати на прикладі свічки. Уявімо, що ми з воску, як з глини, виліпили свічку, яка точно повторює фігуру та форми людського тіла з його перекосами, викривленнями та асиметрією.

Рівні свічки плавляться рівно, довго, згорають дотла і тихо згасають. Криві асиметричні свічки оплавляються, коптять, горять швидко і залишають після себе невитрачений, нереалізований віск.

Симетричні люди відрізняються одна від одної габаритами, віком, тренованістю: рівний і тонкий, рівний і потужний.

Головне, що рівний.

Асиметрія – штука підступна, вона має тенденцію до загострення та наростання від дії та бездіяльності.

Приклад. Дисплазія кульшових суглобів і сколіоз – це ланки одного ланцюга. Кожен, хто має дітей зі сколіозом, каже: «А нам ставили діагноз дисплазія, підвивих кульшового суглоба». Ставили, лікували, зняли, забули, думали, все добре і переросло. Переросло в сколіоз – це логічно і закономірно. Нічого дивного, що перший ступінь перейде в другий, другий – в третій. Логіка асиметрій бездоганна, біомеханіка – наука точна, побудована на законах та аксіомах. Теорії та гіпотези тут представляють не більше, ніж міркування.

Фізіологічні вигини хребта не відповідають нормі, занадто виражені при гіперлордозі, згладжені при кифозі або зміщені вбік при сколіозі. Сколіоз – це викривлення хребта вліво або вправо відносно своєї осі. Для кифозу характерне викривлення хребта в сагітальній площині, спрямоване випуклістю назад, у просторіччі горб або сутулість.

Приклад. Все залежить від того, наскільки виражена асиметрія. У тваринному світі асиметрична метелика нікуди не летить, асиметричного зайця давно з'їли, а асиметричний вовк тихенько бігає, і його клонить на один бік.

Якщо асиметрія видна неозброєним оком в обличчі, хребті, грудній клітці, ногах – це хвороба. Якщо асиметрія видна, але її можна приховати від оточуючих – це проміжний варіант між нормою та патологією, але ближче до патології.

Важливо те, що асиметрія тіла неминуче поставить у різні умови за іннервацією та кровопостачанням симетричні ділянки тіла. Поставлені на різні рівні несиметричні органи, половини мозку, легені, нирки, руки, ноги, яєчники працюють по-різному. Один – гірше, інший – погано.

Перекоси тіла по площинах призведуть до зміщень внутрішніх органів, ендокринних залоз, буде утруднений дренаж, приплив та відтік по жовчовивідних, панкреатичних та інших протоках, як у трубі, яку зовні придавили. Аналогія. Нахилили ялинку, і всі іграшки змістилися разом з нею. Звідси починаються проблеми з порушенням мозкового кровообігу та головні болі, невротичні реакції, застій у пазухах носа – гайморити та фронтити, у мигдаликах – часті ангіни, у легенях – хронічні бронхіти. Звідси опущення нирок, шлунка, петель кишечника. Звідси загин матки та непрохідність застійних і запалених маткових труб.

Чим більше виражена асиметрія, тим раніше проявляються патології. Незначні асиметрії теж дадуть про себе знати, але пізніше. Індивідуальна конфігурація відхилень від норми проявляється неповторною картиною клінічних симптомів та синдромів, які потім будуть класифіковані досвідченим лікарем у діагноз із клінічним та лабораторним підтвердженням факту запалення, ущемлення, опущення з порушенням кровопостачання, іннервації, застою.

З повагою Анжела Припутень